Co oznaczają terminy lewica i prawica?

Aby odpowiedzieć na to pytanie trzeba przede wszystkim określić, co mamy na myśli używając słów prawica i lewica. Wielu krytykuje te terminy jako nieostre lub niepasujące do dzisiejszej sytuacji politycznej. 

Uważam, że trzeba rozgraniczyć sfery w których używa się tych pojęć. Kiedy się to zrobi, nabierają one znaczenia. W tym przypadku istnieją dwie sfery – światopoglądowa oraz gospodarcza.

W sferze gospodarczej, poglądy lewicowe oznaczają skłanianie się ku ograniczeniu działania wolnego rynku, poprzez redystrybucję i interwencje państwa. Odwrotnie w przypadku poglądów prawicowych, które wspierają wolny rynek i ograniczenie działania państwa.

W sferze światopoglądowej, poglądy lewicowe oznaczają głównie skłanianie się ku wolności w sferze kulturowej i obyczajowej. Prawo do małżeństw dla homoseksualistów, aborcji oraz eutanazji – to kilka powszechnie znanych postulatów lewicowych. Poglądy prawicowe sprzeciwiają się radykalnym zmianom w sferze obyczajów. Dążą do utrzymania wartości uznawanych za tradycyjne – małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny oraz patriotyzm są tutaj dobrymi przykładami. Są zatem konserwatywne.

Tego rodzaju rozgraniczenie jest konieczne, jeżeli te pojęcia mają mieć jakikolwiek sens. Rządząca obecnie partia tj. Prawo i Sprawiedliwość, jest prawicowa w sferze poglądowej oraz lewicowa w sprawach gospodarczych. Jak ją zakwalifikować, jeżeli nie rozróżnimy znaczenia tych pojęć na sfery?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *