Czym jest pressing w piłce nożnej?

Każda drużyna w piłce nożnej stale przechodzi przez cztery fazy – ataku tj. posiadania piłki, tranzycji do obrony, obrony i tranzycji do ataku. Pressing dotyczy dwóch faz związanych z obroną. Drużyna może zachować się w nich dwojako.

Jednym rozwiązaniem jest pasywne oczekiwanie w zorganizowanym bloku na działania przeciwnika. Wówczas niedokładne zagranie, przegrany pojedynek z obrońcą lub niecelny strzał powoduje odzyskanie piłki przez broniącą się drużynę.

Drugie rozwiązanie jest aktywne, i właśnie to podejście nazywamy pressingiem. Polega ono na aktywnym dążeniu do odebrania piłki przeciwnikowi. W tym celu zawodnicy broniący się wywierają presję (po angielsku pressure, skąd pochodzi słowo pressing) na zawodnika przeciwnika, który w danym momencie posiada piłkę.

Na ogół pressing jest zorganizowanym wysiłkiem całej drużyny i oprócz presji wywieranej wyłącznie na tego zawodnika, broniący się piłkarze kryją indywidualnie pozostałych zawodników lub blokują linie potencjalnych podań. W ten sposób zawodnik z piłką przy nodze zostaje zmuszony do jej oddania innemu zawodnikowi, ale ponieważ pozostali zawodnicy są niedostępni, na ogół traci on piłkę na rzecz przeciwnika.

Pressing wymaga przede wszystkim odpowiedniej organizacji. Wszyscy zawodnicy z pola muszą być w niego zaangażowani i prowadzić go w zorganizowany i efektywny sposób. Zawodnik z piłką będący pod presją potrzebuje tylko jednego wolnego zawodnika aby pozbyć się piłki i zniweczyć próby jej odbioru.

Kolejne wymaganie dotyczy kondycji. Aktywne podejście do obrony zmusza do bardziej wytężonego wysiłku, niż w przypadku pasywnego podejścia. Często zdarza się, że drużyny świetnie wyglądają na początku spotkania, ze względu na prowadzony pressing, który jednak powoduje szybsze narastanie zmęczenia. Pod koniec spotkania jednak często słabną i pozwalają przejąć inicjatywę przeciwnikowi. Zdarzało się, że drużyny w ten sposób traciły trzybramkowe prowadzenie.

Wyróżniane są trzy rodzaje pressingu.

  1. Pressing wysoki. Jest to najbardziej spektakularna forma pressingu. Polega ona na wywieraniu presji na całym boisku. W przypadku gry z linii 6 metrów przez przeciwnika, drużyna grająca w ten sposób, podejdzie pod samo pole karne, starając się zablokować możliwości podań do zawodników. Zaletą takiego sposobu prowadzenia pressingu jest to, że przy odebraniu piłki przeciwnikowi, jest on zdezorganizowany. To często umożliwia relatywnie łatwe strzelenie bramki. Problemem związanym z grą w ten sposób jest zmęczenie, które ono powoduje.
  2. Pressing średni.
  3. Pressing niski.

Jakie są powody stosowania pressingu?

Jedną z głównych zalet jest fakt, że drużyna w momencie budowania akcji od tyłu, jest narażona na kontrataki. Pressing może być zatem wykorzystywany do wymuszenia błędu na obrońcach lub pomocnikach pomagających w rozegraniu. W przypadku powodzenia drużyna przeciwna ma bardzo mało czasu organizację w obronie, co pozwala relatywnie łatwo strzelić bramkę. Technikę tę stosuje m. in. Jurgen Klopp z Liverpoolem, gdzie piłki odbierane w pressingu kierowane są błyskawicznie, do bardzo szybkich skrzydłowych, mających za zadania jak najszybciej przenieść grę w okolice szesnastki przeciwnika i oddanie strzału.

Pressing pozwala również zwiększać ilość czasu w posiadaniu piłki. Przede wszystkim jest tak dlatego, że presja powoduje błędy tj. niedokładne podania lub przyjęcia piłki, czyli oddanie piłki rywalowi. Czasami drużyny nie ryzykują błędu i 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *