Dlaczego państwowe projekty infrastrukturalne są potrzebne?

Przekop mierzei wiślanej, budowa farmy wiatrowej na Bałtyku, budowa elektrowni atomowej, położenie trzeciego pasa na autostradzie A2 między Łodzią a Warszawą i budowa Centralnego Portu Lotniczego. Oto krótka lista pomysłów obecnego rządu (PiS, wybrany w 2015 roku). 

Uważam, że każdej władzy która postuluje i działa na rzecz budowy wielkich projektów infrastrukturalnych należy się szacunek. Jest tak z dwóch względów. Po pierwsze stanowią one świetne pole dla krytyki. Zawsze znajdą się eksperci którzy się zgadzają lub nie. Większość społeczeństwa nie rozumie szans, zagrożeń i motywacji stojących za każdym projektem infrastrukturalnym. Stąd łatwo o krytykę o niekompetencję, niegospodarność i cwaniactwo. Jest to zatem dowód, że władza dąży do tego aby uczynić kraj lepszym, a nie tylko przypodobać się wyborcom, możliwie niskim kosztem.

Drugi powód jest dużo istotniejszy. Ten poprzedni odnosi się do słów, które łatwo wypowiadać, ale które równie łatwo zanikają. I nic po nich nie zostaje. Projekty infrastrukturalne jednak pozostają, na długie lata i służą społeczeństwu, które je postawiło. Dlatego rząd, któremu uda się ukończyć wspaniały wielki projekt infrastrukturalny, działa na rzecz społeczeństwa nie tylko w czasie swojej kadencji, ale również dziesiątki lub nawet setki lat po niej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *