Jak analizować mecze piłkarskie?

Mecz piłki nożnej ma dwie główne fazy: 1) Atakuje drużyna A, broni się drużyna B. 2) Atakuje B, broni A. Analiza gry polega na analizie obu faz. W gruncie rzeczy należy zadać sobie pytania: Jak drużyna A zamierza zdobyć bramkę? oraz Jak drużna B zamierza im w tym przeszkodzić? I odwrotnie.

Kluczem tak i w ataku, jak i w obronie jest wolna przestrzeń. Aby strzelić bramkę, trzeba oddać strzał. Aby oddać strzał trzeba się do niego złożyć, odpowiednio wycelować i uderzyć precyzyjnie piłkę. Na wykonanie tego potrzeba przede wszystkim miejsca – inaczej przeciwnik zablokuje cały ten proces albo zaburzy go na tyle, że nie przyniesie on żadnego pożytku. Zatem powyższe pytania, można przekształcić do następujących: 1) Jak zawodnicy drużyny A starają się zdobyć przestrzeń? 2) Jak zawodnicy drużyny B starają się im to uniemożliwić? I odwrotnie.

Zadając sobie te pytania można dostrzec pewne zależności. Drużyna może na przykład atakować najczęściej lewą flanką, nastawiając się na pojedynki 1-1 z prawym obrońcą przeciwnika. Po minięciu go, powstaje luka w której atakujący zawodnik ma dużo miejsca, a zatem i czasu na strzał lub dośrodkowanie piłki.

Drużyna grająca długą piłką dąży do wykorzystania przestrzeni rozpostartej za plecami linii obrony przeciwnika. Aby to osiągnąć niezbędny jest szybki napastnik, który zostawi w tyle obrońców. To pozwoli mu na opanowanie piłki i precyzyjny strzał w sytuacji 1-1 z bramkarzem. Jeżeli jednak obrońca za nim nadąży, wówczas prawdopodobnie wytrąci go z równowagi, zabierze mu piłkę wślizgiem lub wypchnie w kierunku linii autowej, co utrudni efektywny strzał na bramkę.

Rozważając powyższe dwa pytania, można uzyskać wiele odpowiedzi na temat organizacji i pomysłu na grę obu drużyn.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *